"Dotychczas z pożyczek na założenie działalności gospodarczej w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” skorzystało 390 osób – w łącznej kwocie 23,1 mln zł. Udzielono też 14 pożyczek na utworzenie miejsc pracy w istniejących już firmach.

– Liczba pożyczek udzielonych w ramach programu nie jest imponująca, co wynika z tego, że nadal na ten sam cel przyznawane są również bezzwrotne dotacje przez urzędy pracy. Trzeba też pamiętać, że to dopiero początkowy etap realizacji programu i konieczne jest dotarcie z informacją o nim do większej liczby potencjalnych odbiorów – zauważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy w Konfederacji Lewiatan.
Środki dla przedsiębiorczych udostępniane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem kilkunastu pośredników finansowych w całym kraju. O pożyczki mogą aplikować studenci uczący się na ostatnim roku, absolwenci szkół średnich i uczelni oraz osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotni. Jednorazowo mogą oni uzyskać nawet 75 tys. zł.
Pierwszy etap programu realizowany był od grudnia 2013 r. w województwach mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, natomiast od 17 listopada 2014 r. z pożyczek mogą już korzystać osoby w całej Polsce. Od tej daty mogą się o nie ubiegać także osoby bezrobotne. I jak się okazuje, w drugiej edycji programu pożyczkami na uruchomienie firmy dużo bardziej zainteresowani są właśnie klienci pośredniaków (choć program pomyślany był przede wszystkim jako wsparcie dla studentów i absolwentów)."
(...)
 
Więcej: Gazeta Prawna