Strona główna » Aktualności » Co oznacza należyta staranność?

Co oznacza należyta staranność?

17.07.17

Jej dochowanie często decyduje o tym, czy fiskus nie zakwestionuje prawa do odliczenia VAT. Jednak określenie to jest nieprecyzyjne. Czas więc na zmiany.

 
articleImage: Co oznacza należyta staranność? fot. Thinkstock

Do 28 lipca mają trwać konsultacje podatkowe zorganizowane przez Ministerstwo Finansów w sprawie przygotowania listy przesłanek należytej staranności. Postulowali to od dłuższego czasu sami przedsiębiorcy.

Dlaczego? Problem oceny należytej staranności ma szczególne znaczenie przy kwestionowaniu przez organy podatkowe rozliczeń VAT. Często bowiem się zdarza, że fiskus odmawia podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego, twierdząc, iż przy zawieraniu danej transakcji nie dochował on należytej staranności.

Cóż zatem oznacza ta należyta staranność? Na razie pojęcie to jest nieostre, a fiskus wykorzystuje je zwłaszcza przy wyłudzeniach VAT i przestępstwach karuzelowych. Jak w takich sytuacjach mają się bronić przedsiębiorcy, skoro sami kontrolujący przyznają, że przestępcy zamierzający wyłudzić VAT działają w taki sposób, aby wykrycie tego procederu przez organy podatkowe było niemożliwe? Skoro organom podatkowym trudno złapać przestępcę, to co może zrobić podatnik? Budując wzorzec starannego podatnika, MF powinno więc pamiętać nie tylko o obowiązkach przedsiębiorców, lecz także o ich realnych możliwościach.
 
(...)
17.07.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: gazetaprawna.pl
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE