Strona główna » ABC własnej firmy » Działalność można zawiesić już bezterminowo

Działalność można zawiesić już bezterminowo

04.05.18

Od 30 kwietnia przepisy nie określają już maksymalnego terminu zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego mogą jednak zrezygnować z prowadzenia firmy tylko na 24 miesiące.

articleImage: Działalność można zawiesić już bezterminowo fot. Thinkstock

Zgodnie z art. 23 ust 1. Prawa przedsiębiorców* wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.
- Niestety, z tego udogodnienia skorzystają tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 23 ust. 2 Prawa przedsiębiorców Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego wciąż zawiesić działalność mogą na czas od 30 dni do 24 miesięcy – zauważa dr Karolina Rokicka-Murszewska, asystent w Katedrze Prawa Administracyjnego UMK, radca prawny z kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.

Czytaj również: Wchodzi w życie Konstytucja Biznesu. Oto siedem najważniejszych zmian jakie wprowadza >>

Tak jak dotychczas zawiesić działalność może tylko przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, czyli na podstawie umowy o pracę. Jeśli chce to zrobić, musi złożyć wniosek CEIDG-1 (można to zrobić tutaj on-line). Jest to jednocześnie wnioskiem o wpis do ewidencji i aby dotyczył zawieszenia, należy zaznaczyć ten punkt. Jeśli zgłaszający zawieszenie działalności gospodarczej jest wspólnikiem istniejących już spółek cywilnych, musi też wypełnić załącznika CEIDG-SC. Należy też pamiętać, że podana we wniosku data zawieszenia nie może być wcześniejsza niż dzień jego złożenia. Jeżeli przedsiębiorca działa w formie spółki handlowej zgłoszenia o zawieszeniu działalności dokonuje w Krajowym Rejestrze Sądowym na formularzu KRS-Z62 składając go we właściwym dla spółki sądzie gospodarczym. We wniosku warto podać termin, do którego firma nie będzie działała. Dlaczego?

  Konstytucja biznesu. Zbiór przepisów. [PRZEDSPRZEDAŻ] >>


- Od 30 kwietnia ogromnym uproszczeniem jest wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia działalności po upływie wskazanego przez przedsiębiorcę okresu zawieszenia  – tłumaczy Karolina Rokicka-Maruszewska. - Gdyby przypadkiem przedsiębiorca zapomniał, jaki termin wznowienia wskazał we wniosku, przed jego upływem dostanie przypominającego SMS albo e-maila z urzędu – tłumaczy.

Jeśli jednak działalność zostanie zawieszona bezterminowo, to może zostać wznowiona tylko na wniosek.

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.

Jolanta Ojczyk 04.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE