Strona główna » Aktualności » Dziesiąta osoba zatrzymana w sprawie GetBack

Dziesiąta osoba zatrzymana w sprawie GetBack

11.07.18

Agenci CBA zatrzymali biznesmena, który powoływał się na wpływy w służbach specjalnych i miał doprowadzić do rozpowszechnienia przez media informacji kompromitujących większościowego akcjonariusza GetBack SA.

articleImage: Dziesiąta osoba zatrzymana w sprawie GetBack fot. Thinkstock

To już 10 zatrzymany w ciągu ostatnich czterech tygodni intensywnego śledztwa dotyczącego licznych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczy m.in. wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA, systemowego wyprowadzania milionów złotych ze spółki na podstawie pozornych umów w celu osiągnięcia korzyści osobistej, ukrywania dowodów, posługiwania się podrobionymi dokumentami. Sprawa obejmuje także przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi i podawania do publicznej wiadomości nieprawdy o działaniach spółki.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali biznesmena, który działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej m.in. wspólnie i w porozumieniu z byłym Prezesem Zarządu GetBack SA oraz byłym dyrektorem zarządzającym GetBack SA. Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że biznesmen powołując się na wpływy w służbach specjalnych, w zamian za korzyść majątkową w wysokości nie mniejszej niż 3 mln zł w gotówce, spowodował przeprowadzenia m.in. przeszukania w siedzibie większościowego akcjonariusza spółki GetBack SA. Miało to doprowadzić do rozpowszechnienia przez media informacji kompromitujących tego akcjonariusza. Do nielegalnych działań, będących przedmiotem zarzutów, doszło w pierwszej połowie 2018 roku.

Czytaj więcej: W sprawie GetBack trzy postępowenia prowadzi też UOKiK. Ponadto poszkodwani podejmują wszelkie inne próby odzyskania pieniędzy, np. składają reklamację do banku, by potem zgłosić się do Rzecznika Finansowego. Założyli też stowarzyszenie.  O tym, co mogą zdziałać więcej mówi Leszek Kieliszewski, prawnik z kancelarii Legality.

Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich, Krzysztof Ślebzak Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Komentarz


Już wcześniej śledczy z CBA mocno pracowali w tym śledztwie - przesłuchali łącznie ponad 70 osób - w tym urzędników Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack SA, zabezpieczyli tomy dokumentacji oraz dane elektroniczne. 16 czerwca br. zostali zatrzymani przez agentów z warszawskiej Delegatury CBA na lotnisku Chopina, Konrad K. – były Prezes Zarządu GetBack SA, a w swoim domu na warszawskim Ursynowie Piotr B. - przedstawiciel podmiotu gospodarczego, który współpracował z byłym Prezesem Zarządu GetBack SA.

Zatrzymane wcześniej przez CBA 9 osób decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł, dozór policji i zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.
Czynności w śledztwie trwają, analizowany jest materiał dowodowy, ujawniane nowe okoliczności sprawy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE