Wśród firm, które mogą ubiegać się o dofinansowanie są te zajmujące się handlem, przetwórstwem lub transportem. O pomoc mogą starać się przedsiębiorstwa, których sprzedaż spadła o co najmniej 15% w ciągu trzech miesięcy po 6 sierpnia br. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Zobacz także: Nowa ustawa antykryzysowa pomoże przedsiębiorcom

 

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pomoże firmom wypłacić pracownikom część wynagrodzeń pracowników przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy (do 1,1 tys. zł). Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowanie szkoleń (do 11,3 tys. zł). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyda na ten cel 250 mln zł w 2015 r. i kolejne 250 mln w 2016 r.

Zobacz także: Jabłka dla pracowników nie zawsze są zwolnione z podatku

 

Dzięki ustawie z października 2013 roku o ochronie miejsc pracy od listopada 2013 r. do 30 czerwca br. z pomocy skorzystało 139 firm. Uratowano dzięki temu 2845 etatów. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano na ten cel 15,8 mln zł.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy do konsultacji społecznych. W ciągu 2 tygodni powinien przyjąć go rząd. Następnie pracę nad nim rozpoczną posłowie.