Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego
 
Z uwagi na brak czynności opodatkowanych urząd skarbowy wykreślił mnie z rejestru i pozbawił statusu podatnika VAT czynnego. Jednakże teraz chciałabym dokonać sprzedaży czynności, która powinna zostać opodatkowana VAT.
 
Czy muszę, bądź czy mogę się ponownie zarejestrować jako podatnik VAT czynny?
 
Odpowiedź
Należy się nawet nie tyle ponownie zarejestrować, co napisać do urzędu skarbowego pismo, że podatnik (mimo chwilowego braku czynności opodatkowanych) nadal prowadził działalność gospodarczą i w związku z tym wnosi o przywrócenie go do rejestru podatników VAT.
 
Uzasadnienie
Należy tutaj zauważyć, że status podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny w zasadzie jest wyłącznie źródłem przywilejów (uprawnień) dla podatnika. Określone obowiązki podatnik ma natomiast w związku z faktem, że jest podatnikiem, który nie korzysta ze zwolnienia z podatku.
W związku z tym podkreślić należy, że podatnik, który został wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych – a który nadal istnieje - pozostaje nadal podatnikiem niekorzystającym ze zwolnienia.
 
Dlatego jego czynności (inne niż zwolnione przedmiotowo z podatku) pozostają opodatkowane, nawet jeśli podatnik ten został wykreślony z rejestru podatników VAT czynnych. Powinny one być rozliczone (wykazane w deklaracji VAT za właściwy miesiąc).
Oczywiście – status podatnika zarejestrowanego „przyda się” podatnikowi, który te czynności będzie wykonywał. Z jednej strony bowiem – będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik niezarejestrowany bowiem, chociaż prawo do odliczenia nabywa, to nie może z niego skorzystać. Stoi temu na przeszkodzie art. 88 ust. 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710) – dalej u.p.t.u.
Jak stanowi przepis art. 96 ust. 9h u.p.t.u. naczelnik urzędu skarbowego przywraca zarejestrowanie podatnika jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą oraz w przypadku niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku, niezwłocznie złoży brakujące deklaracje.
 
Tak więc należy się nawet nie tyle ponownie zarejestrować, co napisać do urzędu skarbowego pismo, że podatnik (mimo chwilowego braku czynności opodatkowanych) nadal prowadził działalność gospodarczą i w związku z tym wnosi o przywrócenie go do rejestru podatników VAT.