Strona główna » ABC własnej firmy » Jest już sposób na obejście wysokich składek do ZUS

Jest już sposób na obejście wysokich składek do ZUS

28.11.17

Rano prezes na kontrakcie, po południu doradca na działalności. Firmy mają już sposób na uniknięcie podwyżki składek – podział obowiązków zatrudnianych osób.

articleImage: Jest już sposób na obejście wysokich składek do ZUS fot. Thinkstock

Jak pisze Rzeczpospolita, tak w nowym roku może wyglądać życie zawodowe osób, w które uderzają uchwalone w piątek przepisy wprowadzające obowiązek zapłaty ZUS od zarobków powyżej 127 890 zł rocznie.

– Można wprowadzić podział obowiązków. Na zarządcze, świadczone na etacie, zleceniu albo kontrakcie menedżerskim, oraz pozostałe, np. doradcze, administracyjne czy informatyczne, wykonywane w ramach działalności. Oczywiście, jeśli odpowiada to rzeczywistości – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

– Jeśli menedżer zostanie w przyszłym roku tylko na kontrakcie, zapłaci ZUS od całego wynagrodzenia. Jeśli zacznie wykonywać część obowiązków w ramach działalności, będzie mógł wybrać tytuł ubezpieczeń. A z działalności płaci się tylko ok. 1,2 tys. zł składek miesięcznie (na kontrakcie zostanie mu jedynie składka zdrowotna). Z kolei ci, którzy rozdzielą obowiązki na etat i działalność, zapłacą ZUS od wynagrodzenia z umowy o pracę, a we własnym biznesie tylko składkę zdrowotną – wyjaśnia ekspertka.

Źródło: Rzeczpospolita / Autor: Przemysław Wojtasik

28.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE