Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego

Jesteśmy firmą, która zawarła umowę o świadczenie usług przedstawicielstwa handlowego i zarządzania działem handlowym (usługi marketingowe, menedżerskie) z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach umowy wypłacamy jej wynagrodzenie ryczałtowe na podstawie wystawionej faktury oraz udostępniamy nieodpłatnie wynajmowany lokal mieszkalny, telefon i samochód. Osoba ta pochodzi z innej części kraju niż siedziba naszej firmy.
 
Czy udostępnienie lokalu mieszkalnego, telefonu służbowego i samochodu należy zakwalifikować do nieodpłatnych świadczeń i udokumentować PIT-8C?
 
Odpowiedź
Przychody przedsiębiorcy opodatkowuje on samodzielnie.
 
Uzasadnienie
Świadczenia w postaci służbowego mieszkania, telefonu czy samochodu spowodują powstanie u kontrahenta przychodu. Przychód ten jednak związany jest z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i w istocie jest przychodem z zawartej umowy o świadczenie usług, zaliczanym do źródła określonego jako pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.). Przedsiębiorca samodzielnie opodatkuje więc uzyskane przychody, firmy nie obciążą zaś obowiązki płatnika, nie będzie w szczególności zobowiązana wystawiać informacji podatkowych PIT-11 czy PIT-8C. Nie obejmują one bowiem przychodów z działalności gospodarczej (art. 42 ust. 1a i art. 42a u.p.d.o.f.).