"W oparciu o nowe rozwiązania prawne nastąpi usprawnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego CEIDG, a także usprawnienie pracy administracji - głównie w gminach oraz urzędzie obsługującym organ prowadzący CEIDG" - podkreśliła wiceszefowa resortu Grażyna Henclewska.
Dodała, że doświadczenia czteroletniego okresu funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej wskazały, że "możliwe jest wprowadzenie szeregu usprawnień w funkcjonowaniu CEIDG prowadzących m.in. do uproszczenia procedury wykreśleń i dokonywania sprostowań wpisów, uproszczenia i ujednolicenia zasady uzyskiwania zaświadczeń czy uzyskiwania dodatkowych zaświadczeń we wpisie". 
Jak mówiła, uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu. 
Krzysztof Gadowski prezentując stanowisku klubu PO zwrócił uwagę, że bardzo dobrze się stało, że MG wspólnie z przedsiębiorcami przygotowało szereg poprawek, które można byłoby wprowadzić do obecnie funkcjonujących przepisów. Wskazał, że jego klub pozytywnie odnosi się do zaproponowanych rozwiązań. 
W podobnym tonie wypowiadał się poseł PiS Wojciech Zubowski. Jak mówił, przepisy dotyczące CEIDG miały być w zamierzeniu ogólnopolską centralą ewidencji działalności gospodarczej osób fizycznych, a proces rejestracji działalności miał być całkowicie elektroniczny. Okazało się to jednak tylko teorią, a w pierwszym roku funkcjonowania CEIDG skorzystało z niego jedynie 3 proc. przedsiębiorców. Pozostali nadal korzystali z papierowej formy rejestracji, co skutkowało licznymi pomyłkami. Zubowski stwierdził, że zaproponowane zmiany idą we właściwym kierunku, dlatego jego klub opowiada się za szerszą dyskusją nad projektem. 
Mieczysław Kasprzak z PSL mówił natomiast, że rządowy projekt ma na celu "usprawnienie obecnie funkcjonującej formuły". 
Z kolei Marek Niedbała z SLD wskazywał, że obecnie funkcjonujące przepisy nie zdały egzaminu i trzeba je poprawić, dlatego Sojusz opowiada się za kontynuowaniem prac nad projektem noweli. 
Przedstawiciel Ruchu Palikota Jerzy Borkowski podkreślił, że dobrze się stało, iż rząd wreszcie zauważył problem. "To bardzo ważna nowelizacja, dlatego RP opowiada się za dalszymi pracami nad projektem" - mówił. 
Dalszym rozpatrywaniem rządowego projektu zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zajmie się sejmowa komisja gospodarki. 
Przygotowany przez MG projekt nowelizacji doprecyzuje także istniejące przepisy ustawy, co w ocenie ekspertów resortu uprości i ujednolici stosowanie prawa, a przede wszystkim zapewni wysokiej jakości dane zawarte w ewidencji przedsiębiorców. Zmiany mają też pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, co ma istotne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 
Nowela przewiduje ponadto zmiany zmierzające do udostępniania danych CEIDG nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podmiotom poprzez wyszukiwarkę CEIDG. W efekcie - w ocenie autorów projektu - nastąpi zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie udostępniania danych CEIDG. 
Proponowane zmiany mają też umożliwić organom państwowym takim jak np. sądy czy prokuratury dostęp do wszystkich danych wpisowych. 
Działająca od 1 lipca 2011 r. CEIDG umożliwia złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej (a także o zmianę we wpisie, zawieszenie działalności gospodarczej i jej zakończenie). Zastąpiła dotychczasowe rejestry osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, funkcjonujące w gminach. Według stanu na 21 lipca 2015 r. w bazie tej znajdowało się 2 mln 67 tys. 923 aktywnych wpisów.