Strona główna » Aktualności » Od 2020 r. nowe zasady opodatkowania firm

Od 2020 r. nowe zasady opodatkowania firm

15.05.18

Resort finansów pracuje nad  koncepcją opodatkowania firm. Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiedział, że nowe zasady mogą zacząć obowiązywać w 2020 r. Szykowane są też zmiany w VAT.

articleImage: Od 2020 r. nowe zasady opodatkowania firm www.mf.gov.pl

- Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego - powiedział Paweł Gruza,  wiceminister finansów, we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie – wyjaśnił. Zmiany jednak nie wejdą w życie w przyszłym rok.
- Raczej widzimy 2020 r. jako ten, w którym nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać – dodał Gruza. Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. - Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań (…) jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej – dodał.

Wiceminister wyjaśnił też, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele nadregulacji, nadbiurokracji, przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.
- Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować – powiedział.  

Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT  bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli. W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć.  Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.

LEX Biblioteka Podatkowa >>

W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.
 
Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. (PAP)


  CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz >>

15.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE