Jakie zmiany obowiązują od 22 lutego 2016 w zakresie długości okresów wypowiedzenia? Czy w 2016 r. trzeba podawać uzasadnienie rozwiązania umowy terminowej tak jak jest to w umowach na czas nieokreślony?

Odpowiedź: pomimo, iż nowe prezpisy zmieniły zasady rozwiązania umowy o pracę, to okres wypowiedzenia umowy na okres próbny i umowy na czas nieokreślony pozostaje bez zmian.

Uzasadnienie: zmiana przepisów art. 30 k.p. dotyczy usunięcia z obrotu prawnego umowy na czas wykonywania określonej pracy i co z tym związane przyczyny rozwiązania umowy o pracę „z dniem ukończenia pracy dla której wykonania była zawarta".

Jak należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r.?>>>

Największe zmiany w tym zakresie dotyczą umowy na czas określony:

  • a) umowa na czas określony będzie mogła być wypowiedziana niezależnie od okresu na jaki została zawarta - ustawa nowelizująca uchyliła przepis art. 33 k.p. - na podstawie którego przy zawieraniu umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogły przewidzieć wcześniejsze rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem,
  • b) ustawa uchyliła przepis art. 331 k.p. – na podstawie, którego okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynosił 3 dni robocze,
  • c) ustawa zrównała okresy wypowiedzenia umowy na czas określony (w tym również umowy na zastępstwo) z okresami wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony – w konsekwencji zostały one uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynoszą:
    • 2 tygodnie – jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
    • 1 miesiąc - jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
    • 3 miesiące - jeśli pracownik będzie zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata, niezależnie czy na podstawie umowy na czas określony czy umowy na czas nieokreślony.

Nowe przepisy nie przewidują obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony ale po zmianach zniknęła możliwość w miarę szybkiego rozstania się z pracownikiem. Te niekorzystne zmiany dotyczą także umowy na zastępstwo, którą w poprzednim stanie prawnym można było wypowiedzieć za 3-dniowym okresem wypowiedzenia. Umowę zawartą w celu w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy można wypowiedzieć za 2-tygodniowym, 1-miesięcznym lub 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, w zależności od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Pracodawca będzie mógł skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy na czas określony najwyższej do jednego miesiąca w przypadku gdy wypowiedzenie umowy następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn nie dotyczących pracowników. W tym przypadku pracownikowi będzie przysługiwało odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Takie regulacje funkcjonowały wcześniej tylko w stosunku do umowy na czas nieokreślony.

Ustawa zakłada również przepisy przejściowe w tym zakresie.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony nie ma obowiązku podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Potwierdza to brzmienie art. 45 i 30 § 4 k.p. (w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy).

Żaden z ww. przepisów nie jest zmieniany ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), która weszła w życie 22 lutego 2016 r.6 r.