Strona główna » Aktualności » Pracownicy muszą być coraz lepiej wynagradzani

Pracownicy muszą być coraz lepiej wynagradzani

20.04.17

Przeciętne zatrudnienie w marcu br. było wyższe o 4,5% r/r. Zaskoczył wzrost wynagrodzeń o 5,2% r/r, który potwierdza presję płacową - podał GUS. 

articleImage: Pracownicy muszą być coraz lepiej wynagradzani fot. Thinkstock
Komentarz Jakuba Gontarka, eksperta z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan 

W marcu przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4.577,86 zł, co oznacza wzrost o 5,2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zgodnie z oczekiwaniami rynku płace miały rosnąć nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach czyli w tempie 4,25% (wobec 4% w styczniu i lutym 2017). Tymczasem wzrosły o ponad 5%. Jest to skutek coraz większej konkurencji na rynku pracy. Pracodawcy odczuwają brak pracowników, co skutkuje rosnącą dynamiką wynagrodzeń.
 
Jednocześnie w sektorze przedsiębiorstw przeciętne zatrudnienie rośnie w stałym tempie - 4,5% r/r od początku roku i wyniosło w marcu 5.981,7 tys. Dane potwierdzają zmianę na rynku pracy, o której mówią pracodawcy. Coraz mniej osób wchodzących na rynek pracy przy jednoczesnym stałym wzroście PKB musi wywierać presję na wynagrodzenia. A to oznacza, że rynek pracownika staje się faktem. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na korzystanie z innych niż wynagrodzenie form rywalizowania o najlepszych pracowników.
20.04.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Konfederacja Lewiatan
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE