Przedsiębiorca przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Chciałby, przebywając nadal na zwolnieniu chorobowym, zawiesić działalność, aby przestać opłacać składkę zdrowotną.

Czy podlega wówczas ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania zasiłku chorobowego, czy nie podlega temu ubezpieczeniu w ogóle?

Uzasadnienie: osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do tego ubezpieczenia uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej - art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r.  poz. 581 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z.). Wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego wobec takiej osoby powoduje, że jej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia tego obowiązku (art. 67 ust. 4 u.ś.o.z.). Osoba, która pobiera zasiłek z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, który nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, w okresie pobierania tego zasiłku ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wraz z członkami rodziny pomimo wygaśnięcia wobec niej obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 6 u.ś.o.z.). Zasiłkiem z ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego, który nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest m. in. zasiłek chorobowy. Nie ma więc wątpliwości, że powyższe dotyczy również takiej osoby, która pomimo to, że nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu pobiera zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego.

Polecamy: Przedsiębiorca przebywający na zwolnieniu lekarskim może zawiesić działalność gospodarczą

 

Znajduje to swoje potwierdzenie w literaturze prawniczej, w której podnosi się, że „Zgodnie z art. 67 ust. 6 u.ś.o.z. osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym należy zaliczyć m.in. przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159). Przykładem zasiłku jest z kolei m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński i świadczenie rehabilitacyjne. W trakcie pobierania np. zasiłku chorobowego osoba zachowuje zatem prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo że w tym okresie nie odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy podkreślić, iż wspomniane uprawnienie zachowuje zarówno osoba pobierająca świadczenie w trakcie istnienia tytułu ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. po ustaniu stosunku pracy)” (Pietraszewska-Macheta A. (red.), Kowalska-Mańkowska I., Sidorko A., Urban K., Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz, LEX, 2015). Tym samym należy przyjąć, że jeżeli wobec przedsiębiorcy ustał obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego z uwagi na zawieszenie przez niego wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, ale pobiera on zasiłek chorobowy, przysługuje jej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.