1. Odliczanie VAT od zakupów związanych z wystrojem świątecznym
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika.
Powoduje to, że podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu towarów i usług na cele reklamy, reprezentacji oraz promocji, gdyż zakupy te bezpośrednio dotyczą prowadzonej przez nich działalności opodatkowanej. Dotyczy to, między innymi, zakupów związanych ze świątecznym udekorowaniem miejsc prowadzenia działalności opodatkowanej, np. sklepów czy punktów usługowych. A zatem jeżeli świątecznie dekorowane są miejsca prowadzenia działalności opodatkowanej VAT istnieje możliwość odliczania podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów (np. elementów wystroju świątecznego) czy usług (np. usług firmy zajmującej się świątecznym dekorowaniem) z tym związanych.
WAŻNE!
O ile świątecznie dekorowane są miejsca prowadzenia działalności opodatkowanej VAT istnieje możliwość odliczania podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów czy usług z tym związanych.
Przykład:
Osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem prowadzi osiedlowy sklep spożywczy. Osoba ta kupiła szereg elementów wystroju świątecznego celem udekorowania nimi sklepu. Podatek z faktury dokumentującej te zakupy osoba ta – zważywszy, że sprzedaż w sklepie jest opodatkowana – może w całości odliczyć.
2. Odliczenie VAT z faktur dokumentujących koszty organizacji spotkań świątecznych dla pracowników
Dopuszcza się, co do zasady, odliczanie podatku naliczonego z faktur za organizację wszelkiego rodzaju imprez integracyjnych dla pracowników, w tym spotkań okolicznościowych (np. wigilijnych). Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy działalność pracodawców jest opodatkowana VAT.
WAŻNE!
Jeżeli działalność pracodawców jest opodatkowana VAT, mogą oni odliczać VAT z faktur dokumentujących koszty organizacji spotkań świątecznych dla pracowników.
Przykład:
Podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną zorganizował dla swoich pracowników spotkanie wigilijne. W związku z tym podatnik poniósł (ze środków obrotowych) wydatek na zakup artykułów spożywczych (przekąsek), które zostały skonsumowane podczas tego spotkania. W tej sytuacji podatnik może odliczyć VAT z faktury dokumentujących zakup tych artykułów spożywczych.
Organy podatkowe niechętnie natomiast patrzą na odliczanie VAT z faktur dokumentujących zakupy prezentów świątecznych (np. paczek z drobnymi artykułami żywnościowymi) dla pracowników oraz członków ich rodzin. Co prawda słuszność tego stanowiska jest co najmniej dyskusyjna, lecz bezpieczniej jest nie odliczać VAT z faktur dokumentujących takie zakupy.
Pamiętaj!
Bezpieczniej jest nie odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy paczek świątecznych dla pracowników czy członków ich rodzin.
Przykład:
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że podatnik kupił również paczki świąteczne, które wręczył pracownikom w czasie spotkania wigilijnego. Zdaniem organów podatkowych prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup takich paczek podatnikowi nie przysługuje.
Od zasady, że istnieje możliwość odliczania VAT z faktur dokumentujących koszty organizacji spotkań świątecznych dla pracowników istnieją pewne wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy koszty takie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyjmuje się bowiem, że zakupy sfinansowane z tych środków nie uprawniają do odliczania podatku naliczonego.
Ważne!
Nie uprawniają do odliczania VAT faktur dokumentujące koszty organizacji spotkań świątecznych, które opłacone zostały ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFSŚ).
Przykład:
Podatnik zorganizował dla pracowników oraz ich dzieci imprezę świąteczną. Koszty organizacji imprezy zostały w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tej sytuacji podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących te koszty.

Wskazać również należy, że podatnicy nie mogą odliczać VAT z faktur za usługi gastronomiczne. Pojęcie usług gastronomicznych rozumie się jednak wąsko (przez usługi te rozumie się klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 56.1 usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych). Nie obejmuje ono zatem, między innymi, usług cateringowych.

(...)

Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy