Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi należy zaliczyć wydatki na:
1) nabycie, import lub wytworzenie pojazdów oraz nabycie lub import części składowych do pojazdów;
2) używanie pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze oraz związane z tą umową koszty;
3) nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów;
4) naprawy lub konserwacje pojazdów oraz koszty z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów.
O wysokości odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi decyduje przeznaczenie tych pojazdów (często uwarunkowane ich technicznymi walorami). Oznacza to, że jeśli wydatek jest ponoszony w związku z pojazdem samochodowym, przy którego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości, takie prawo przysługuje również w odniesieniu do nabywanego towaru lub usługi. Odpowiednio reguła odliczenia w wysokości 50% kwoty VAT dotyczy wydatków związanych z pojazdami, przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50%. Żadna z tych zasad nie dotyczy wydatków, które nie są ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, i w efekcie przy ich nabyciu lub używaniu w ogóle nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT (np. zakup dziecięcych fotelików).
Odliczenie VAT w pełnej wysokości przysługuje w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej, np.:
• samochodów, dla których jest prowadzona polityka użytkowania samochodów oraz ewidencja przebiegu, a pojazdy zostały zgłoszone do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26,
• samochodów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej z uwagi na walory konstrukcyjne, np. samochody ciężarowe van z jednym rzędem siedzeń oddzielonym od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą,
• autobusów.
Ograniczone do 50% kwoty VAT odliczenie przysługuje w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi w sposób mieszany.
Uwaga!
Odstępstwem od tych reguł jest rozliczenie VAT naliczonego z tytułu zakupu paliw do niektórych pojazdów wykorzystywanych w sposób mieszany w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. oraz z tytułu wydatków na towary montowane w pojazdach i w całości przeznaczone do wykorzystania w działalności gospodarczej (oraz związane z nimi niektóre usługi).
(...)
 

Dowiedz się więcej z książki
Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł