Strona główna » Pytania i odpowiedzi » Rozliczenie korekty faktury wystawionej po likwidacji działalności gospodarczej

Rozliczenie korekty faktury wystawionej po likwidacji działalności gospodarczej

25.07.17

Podatnik może dokonać korekty, która nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej - wyjaśnia Marek Jurek, ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

articleImage: Rozliczenie korekty faktury wystawionej po likwidacji działalności gospodarczej fot. Thinkstock

Pytanie pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego

 
Do 30.06.2017 r. prowadziłem wraz ze wspólnikiem spółkę cywilną. Likwidacja spółki miała miejsce 1.07.2017 r. Rozliczaliśmy się na zasadach ogólnych (PKPiR + VAT). Otrzymaliśmy fakturę korektę wystawioną 1.07.2017 r. do faktury zakupowej (materiał) wystawionej 29.06.2017 r.
 
Czy mam prawo ująć fakturę korektę w rozliczeniu za czerwiec?
 
 
Odpowiedź
Korektę wystawioną 1 lipca do faktury zakupowej wystawionej z datą 29 czerwca należy ująć przy likwidacji działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w czerwcu, czyli w ostatnim okresie prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z obowiązującym od 1.01.2016 r. przepisami art. 22 ust. 7f ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych- dalej u.p.d.o.f., jeżeli korekta, o której mowa w ust. 7c (czyli korekty, która nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką), następuje po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, zmianą formy opodatkowania lub zmianą zasad ustalania dochodu w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej. W powyższym przypadku ostatnim okresem rozliczeniowym będzie czerwiec - od 1 lipca nie prowadzona była już działalność.
 
Marek Jurek 25.07.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE