Strona główna » Aktualności » Ruszył program STEP, czyli wstęp do funduszy unijnych

Ruszył program STEP, czyli wstęp do funduszy unijnych

11.07.18

Ponad 110 doradców pomoże przedsiębiorcom spełnić warunki niezbędne do uzyskania pieniędzy z UE na działalność innowacyjną. Wystarczy do misniterstwa rozowju wysłać formularz z pomysłem.

articleImage: Ruszył program STEP, czyli wstęp do funduszy unijnych fot. Thinkstock

W środę 11 lipca Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji uruchomiło program STEP - nazwa to skrót od hasła Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł. Ma on pomóc przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z dofinansowania z funduszy europejskich w ubieganiu się o środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do wykorzystania jest 15 mld zł. Każdy, kto się zgłosi do programu otrzyma profesjonalną analizę pomysłu, co ma się przełożyć na jakość projektów i zwiększenie liczby „nowych” beneficjentów POIR. - Ponad 110 doradców pomagać będzie przedsiębiorcom spełnić warunki niezbędne do uzyskania pieniędzy z UE na działalność innowacyjną - powiedział Paweł Chorąży,  wiceminister inwestycji i rozwoju.

Dla małych i średnich firm

Na porgram składają się dwie ścieżki. Pierwsza to wstępna weryfikacja pomysłu. Już od 11 lipca eksperci będą wskazywać jego mocne i słabe strony. W drugim etapie - ruszy jesienią - każdy właściciel firmy, którego pomysł zostanie wstępnie pozytywnie oceniony dostanie indywidualnego doradcę. Pomoże on przebrnąć przez bariery biurokratyczne i podpowie, co zrobić, żeby spełnić warunki uprawniające do skorzystania ze środków unijnych. Obecnie takich doradców jest 110, ale ich liczba może się zwiększyć. Choraży podkreśla, że program  skierowany jest do średnich, małych firm, a nawet do jednoosobowych działalności gospodarczych, które mają ciekawe pomysły i jeszcze nigdy nie korzystały z unijnego wsparcia.
Łowcy innowacji

Resort chce też zacząć współpracę z przedsiębiorcami, którzy nawet nie "identyfikują się z innowacyjnością". Jako przykład Chorąży podał firmę kominiarską, która zaczyna się specjalizować w konserwacji tzw. pieców ekologicznych. Na razie ministerstwo wytypowało 3 tys. firm, które, mogłyby zostać beneficjentami POIR. - Wysyłamy do nich maile, będziemy też dzwonić, zachęcać do współpracy z naszymi doradcami - powiedział Chorąży. Podkreśli jednak, że zgłosić się mogą wszyscy, którzy mają ciekawe pomysły.

Wyślij formularz

Aby zostać uczestnikiem STEP, trzeba wejść na stronę www.poir.gov.pl/step, wypełnić formularz i wysłać go do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. A następnie czekać na odpowiedź, czy przedstawiony pomysł kwalifikuje się do POIR, czy też nie. Minister zaznaczył jednak, że nawet, jeśli firma dostanie odpowiedź negatywną, konsultanci mogą podpowiedzieć mu, do jakiego innego unijnego programu może złożyć wniosek lub z jakich innych źródeł może uzyskać wsparcie.


 

Jolanta Ojczyk, PAP 11.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE