Strona główna » Aktualności » Sejm uchwalił ustawę o pomocy dla małych i średnich firm

Sejm uchwalił ustawę o pomocy dla małych i średnich firm

06.12.17

Sejm uchwalił w środę zmianę w prawie restrukturyzacyjnym i kodeksie postępowania administracyjnego, umożliwiającą pomoc dla małych i średnich firm, które popadły w tarapaty.

articleImage: Sejm uchwalił ustawę o pomocy dla małych i średnich firm Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Za ustawą głosowało 427 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym zawierają nowe przepisy o pomocy publicznej. Mają one na celu umożliwienie udzielenia wsparcia ze środków publicznych podmiotom objętym postępowaniem restrukturyzacyjnym bez naruszenia przepisów prawa unijnego i bez konieczności zgłaszania tego Komisji Europejskiej, jako dozwoloną prawem unijnym pomoc publiczną.

Jak wyjaśniał w toku prac parlamentarnych wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, zmiany w prawie restrukturyzacyjnym mają przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów tej ustawy, dotyczących pomocy publicznej, do warunków sformułowanych przez Komisję Europejską w ramach postępowania notyfikacyjnego, dotyczącego polskiego "Programu pomocowego przewidującego udzielanie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorców".

Dodał, że proponowane zmiany w istocie polegają na doprecyzowaniu lub uszczegółowieniu przepisów już obowiązujących, zgodnie z sugestiami przestawionymi przez Komisję. Wytłumaczył, że wprowadzenie zmian pozwoli na wejście w życie wydanej przez KE warunkowo decyzji, pozwalającej na udzielanie pomocy publicznej bez konieczności indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej.

"Jest to o tyle istotne, że procedura indywidualnej notyfikacji trwa średnio 15 miesięcy i w praktyce oznacza niemożność przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji ze wsparciem środków publicznych" - mówił.

Dodał, że ustawa ma dać upoważnienie ustawowe do wydania przepisów wykonawczych analogicznych do tych, które utraciły moc z początkiem tego roku.

"Proponowane w projekcie instrumenty prawne umożliwią sprawne funkcjonowanie systemu pomocy publicznej jako efektywnego źródła wsparcia procedur restrukturyzacyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" - zaznaczył Piebiak.

Ustawę popierały wszystkie kluby. Tadeusz Cymański z PiS podkreślał podczas środowej debaty, że ustawa koryguje nasze prawo w taki sposób, aby stworzyć nieskrępowane warunki do pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

06.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE