Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego

 
Osoba fizyczna zajmuje się produkcją kanapek, które następnie są pakowanei odsprzedawane w dwóch wariantach:
 
1) sprzedaż w punktach gastronomicznych od razu do spożycia dla konsumenta
2) sprzedaż do sklepów i punktów gastronomicznych celem dalszej odsprzedaży
 
Czy mogę niniejszą działalność opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Czy działalność tą mogę potraktować jako usługę gastronomiczną, czy jako działalność wytwórczą?
 
Odpowiedź
Moim zdaniem w tym przypadku mamy do czynienia zarówno z działalnością wytwórczą jak i usługami gastronomicznymi. Przychody z tych działalności można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - dalej u.z.p.d., przez działalność wytwórczą należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Natomiast usługi gastronomiczne to usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów.
W związku z tym, produkcja kanapek i sprzedaż ich w punkach gastronomicznych do bezpośredniego spożycia klientom należałoby potraktować jako usługi gastronomiczne. Podlegają one opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 3% - poza przychodami ze sprzedaży napojów alkoholowych, które są opodatkowane stawką 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) i pkt 5 lit. a u.z.p.d.).
Jeśli zaś chodzi o produkcję kanapek z przeznaczeniem do sprzedaży ich do punktów handlowych, będzie to działalność wytwórcza, która jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 5,5% (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.z.p.d.).
Inna działalność, np. wynajem sali nie mający związku ze wspomnianymi wyżej usługami i działalnością, należy potraktować jako usługi najmu opodatkowane stawką ryczałtu 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.z.p.d.).
Warto też pamiętać, że jeśli podatnik mający obowiązek prowadzić ewidencję przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt ewidencjonowany wyniesie w omawianym przypadku 8,5% przychodów (art. 12 ust. 3 u.z.p.d.).