Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Dziennikarz, korespondent sądowy

Od lat specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje relacje z Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i tzw. sądów warszawskich. Współtworzyła „Gazetę Prawną”, w której była zastępcą redaktora naczelnego, wcześniej pracowała w Radiu „Solidarność”. Była też specjalistą w urzędzie pełnomocnika rządu do spraw integracji europejskiej.  

Kontakt: K.Zaczkiewicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

SN: Nabycie spadku stwierdza jeden sędzia

Prawo cywilne Prawnicy

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.

23.04.2024

Polexit wymaga bezpiecznika, czyli poprawki ustawowej

Administracja publiczna Prawo unijne

Potrzebne jest umocnienie legitymacji demokratycznej członkostwa Polski w Unii Europejskiej – uważa Konferencja Ambasadorów RP i Polska Fundacja Schumana. Eksperci proponują, aby rozważyć nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych. Nowelizacja powinna jednoznacznie stwierdzać, że podjęcie przez Prezydenta RP decyzji w sprawie wystąpienia Polski z Unii wymaga zgody w drodze ustawy uchwalanej w obu izbach większością 2/3 głosów. Albo referendum ogólnokrajowego o charakterze wiążącym.

22.04.2024

Radca prawny nie wydał swoich dzieci matce, jak nakazał sąd

Prawnicy

Sąd dyscyplinarny w dwuinstancyjnym postępowaniu samodzielnie ustala stan faktyczny i suwerennie kwalifikuje czyn na gruncie prawa materialnego. Ocena ta odnosi się również do zarzutów pominięcia dowodów, a Sąd Najwyższy w tym wypadku nie zastępuje tego sądu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie radcy, który wbrew wyrokowi rozwodowemu, nie wydał dzieci matce.

22.04.2024

SN uchyla wyrok wydany 19 lat temu, bo odsetki były lichwiarskie

Prawo cywilne Prawnicy

Wyrok wydano 19 lat temu, a skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wniesiona została po upływie pięciu lat od uprawomocnienia zaskarżonego nakazu zapłaty. Mimo to Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i stwierdził, że zaskarżone orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa, gdyż oprocentowanie umowne w wysokości 30 proc. w skali roku - było lichwą.

22.04.2024

Minister Bodnar wyjaśnia zasady powoływania na najwyższe stanowiska

Prawnicy

Wybór prezesów sądów i na najważniejsze stanowiska w prokuraturze powinien się odbywać w duchu konkursu, obserwacji przez opinię publiczną – uważa minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Ale też w taki sposób, aby dać szansę kandydatom najlepszego zaprezentowania się, a z drugiej strony – aby komisja konkursowa budziła zaufanie, a także - aby opinia publiczna miała wgląd, w to co się dzieje.

19.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    1961